23 domačih pripravkov za suh in dražeč kašelj

You are currently viewing 23 domačih pripravkov za suh in dražeč kašelj

Če ste med tistimi starši, ki zaradi otrokovega kašlja, tudi po več noči ne spite, ste prišli na pravo mesto.

Spremembe ozračja in razni virusi pa mnogim med nami, predvsem otrokom povzročajo prehlad, katerega prvi znaki so boleče žrelo, nahod, kihanje in suh kašelj.

Ker sem bolj »alternativne sorte« mamai,  sem želela izvedeti čim več v zvezi s prehladom, kašljanjem in kako na čim bolj naraven način pozdraviti svojega otroka, seveda pa tudi pomagati ostalim, ki se bojujejo s podobno težavo.

Da se bo neželeno stanje čimprej uredilo sem za vas zbrala množico domačih receptov. 

Suh kašelj

Zlasti ponoči je zelo dražeč, zato zdravila, ki ga blažijo, omogočijo, da se bolnik ne muči s kašljem in lahko mirno spi. To so zlasti zdravila s kodeinom in drugimi narkotičnimi snovmi, ki delujejo tudi uspavalno. Ker pri takšnih zdravilih lahko pride do zasvojenosti, jih je dovoljeno izdajati samo na zdravniški recept.

zdravilo za suh kašelj

Dve letni sin je nekaj časa že tožil po podobnih simptomih. Najprej, da ga bolijo »usta«, sledilo je smrkanje in kihanje, nato pa vedno močnejši suh in dražeč kašeljNajhujši kašelj je bil ponoči, ko se je zaradi kašljanja večkrat prebudil in moral piti, da je lahko ponovno zaspal.

Domači recepti

Našla sem nekaj čudovitih domačih receptov, ki so jih s včasih uporabljale že naše babice. Nekatere sem preizkusila tudi sama, saj res nisem želela poseči po »tradicionalnem sirupu, ki ga predpisujejo za izkašljevanje«.

sirup proti kašlju

V Sloveniji so brez recepta na voljo samo butamirat, nenarkotično zdravilo, ki blaži suh in dražeč kašelj. Spodbuja izkašljevanje, deluje proti bronhospazmu in pomirja bolečine v prsih. Iz prebavil se hitro absorbira, v telesu pa ostane razmeroma dolgo.

črna redkev z medomSirup iz črne redkve in medu

Sama sem raje izbrala doma pripravljen sirup iz črne redkve in medu, večkrat dnevno smo uživali domač med s propolisom in cvetnim prahom, pili veliko tekočine in zeliščnih čajev ter trpotčev sirup.

Kombinacija vsega je ublažila močan kašelj, ki se vidno zmanjšuje, presrečna pa sem, ker je ponoči spanec sina manjkrat moten zaradi kašlja.

 

PRIPRAVKI IZ DOMAČE SHRAMBE

1. Med

Čudež narave! Pred spanjem umiri nočni kašelj: pol žličke za 2 – 5 letne otroke, 1 žličko za 6 – 9 let stare otroke in 2 žlički za starejše. Z medom ravnajte previdno, saj preveč sladkorja lahko povzroča povečano aktivnost otroka.

SIRUP ZA KAŠELJ

2. IZ SMREKOVIH VRŠIČKOV

smrekovi vršičkiNaberemo mlade smrekove ali borove vršičke. V kozarec za vlaganje polagamo plast rjavega ali belega sladkorja, plast vršičkov, plast sladkorja itd. Zaključimo s sladkorjem.

Zapremo s pokrovčkom in postavimo na sonce. Ko se sladkor nekoliko stopi, vsebino premešamo, da se sladkor ne sprime v trde kepe, ki se ne stopijo.

Vsebina se skrči na 2/3, zato lahko naknadno dodamo še nekaj plasti sladkorja in vršičkov. Na soncu pustimo vsaj 1 mesec. Precedimo – ožamemo skozi krpo in shranimo v temne stekleničke in hranimo na hladnem v shrambi.

 

 

 3. IZ VRŠIČKOV IN MEDA

Še boljši pa je sirup z medom. Postopek je enak, vendar kozarcev ne postavimo na sonce, ker se med ne sme preveč segrevati, da se ohranijo vse zdravilne sestavine.
V kolikor ni dovolj sonca oz. toplote, si lahko pomagamo s pečico.

4. IZ TRPOTCA

v kozarec izmenično nalagamo plast na drobne kose narezanega ozkolistnega trpotca in plast sladkorja. Po originalnem receptu bi morali kozarec za tri mesece zakopati v zemljo, saj naj bi bilo zelo pomembno, da je temno in da je čim bolj konstantna temperatura.

Kozarce lahko zavijemo v časopisni papir in jih postavimo v klet za tri mesece. Nato sirup precedimo.

5. IZ PROPOLISA

Zmešamo:

  • 30 kapljic propolisa
  • sok 1 limone
  • 3 velike žlice medu

6. IZ ČRNE REDKVE

Črni redkvi na vrhu odrežemo pokrovček in izdolbemo toliko, da lahko vanjo damo 2 žlici medu. Pokrijemo in pustimo stati 2 dni. Redkev spusti svoj sok. Vsak dan se popije 1 žličko.

7. IZ ČEBULE

  • 1 velika nasekljana čebula
  • 2 nasekljana stroka česna
  • 50 g  nasekljanega ingverja
  • med

 

 

V manjši kozici zmešajte vse sestavine in dodajte toliko medu, da je mešanica prekrita. Na šibkem ognju kuhajte 30 minut, nato pretlačite in ohladite. Precedite v čist kozarec, ki se dobro zapre in postavite v hladilnik. Vsakih 15 – 30 minut vzemite 1 žličko sirupa.

SOKOVI ZA KAŠELJ

8. IZ ČRNE REDKVICE

Naribajte črno redkev in čez gazo stisnite kolikor se da, dodajte žlico medu, malo limoninega soka, razredčite z vodo in spijte.

9. IZ ČEBULE IN MEDA

V olupljeno čebulo izdolbemo luknjo in damo noter žlico medu. Pustimo počivati, da se med meša s čebulnim sokom.

10. TERJAK (za zdravljenje pljučnih in nasploh prehladnih obolenj)

bezgove jagodeNabrane zrele bezgove jagode potresemo z malo sladkorja in pustimo stati 24 ur. Nato skuhamo iz tega na sokovniku sok. Kolikor dobimo soka, toliko potem dodamo še sladkorja. Včasih so gospodinje to počasi grele na robu zidanega štedilnika na drva, ki je seveda gorel večino dva ali tri dni skupaj.

Danes se kuha na modernih štedilnikih toliko časa, da se od žlice potegne gosto in lepljivo. Nalije se v kozarce (ne v steklenice) in dobro zapre.

Jemlje se po potrebi po žličkah večkrat na dan, lahko se doda tudi v čaj in popije.

PRSNI OBKLADKI ZA KAŠELJ IN PREHLAD

11. KAMILIČNI

na malo olja prepražimo vsaj 2 pesti suhih kamilic, da malo potemnijo in močno zadišijo. Stresemo na krpo, zavijemo, vsaj v dve krpi. Položimo na prsi neposredno na kožo. Naj bo čim bolj vroče, koliko se še prenese. Ko se ohladi, najlažje ponovno pogrejemo v mikrovalovni pečici.

12. ČEBULNI

originalni recept, in tudi najučinkovitejši, so obkladki iz prepražene čebule (enako kot kamilični), le da so precej smrdeči. Na drobno nasekljajte čebulo in jo zavijte v bombažno gazo, zatem pa za nekaj minut postavite v pečico, ki ste jo prej ogreli na 200‘C.

Topel obkladek položite na prsi, ga pritrdite s lepljivim trakom in pustite delovati čez noč.

13. ZVAREK ZA KAŠELJ

2 rezini jabolka, 1 rožič, ščep kamiličnih cvetov, 2 suhi figi prelijemo z vodo in pustimo, da zavre. Kuhamo še 5 minut. Precedimo in sladkamo. Popijemo še vroče in o kašlju ne bo več sledu.

14. INHALACIJE

Zavrite 3 l vode ter dodajte 2 žlici kamiličnih cvetov in timijana.

Pustite 10 minut in prelijte v skledo za inhaliranje; vdihavajte globoko in počasi, a največ 15 minut.

inhalacije suh kašelj

ČAJ ZA KAŠELJ

15. IZ NAVADNEGA SLEZA:

Pripravite si čaj iz navadnega sleza: 1 žličko slezovih korenin prelijte z 2,5 dl hladne vode, da ne uničite sluzi slezovih korenin; pustite stati 2 uri.

Na dan popijte 3 do 4 skodelice.

16. IZ ŽAJBLJA

4 sveži listi žajblja ali 1 žlička suhega žajblja, vrela voda.
20 minut namakajte žajbljeve liste, precedite in popijte vroč ali hladen čaj.

17. ČAJ PROTI KAŠLJU ZA DOJENČKE

Za močan kašelj pri dojenčkih, ki se pijejo po steklenički: čaj iz kuhane čebule, slajen z medom (zelo smrdi, zato ga večji otroci verjetno ne bodo hoteli piti) ali samo prekuhana čebula, se pije precejeno in ohlajeno po požirkih.

18. BEZGOVI CVETOVI S SLADKORJEM

Zmešamo enako količino bezgovih cvetov (cvetne koške osmukamo) in sladkorja (rjavega), napolnimo v kozarec in postavimo na sonce. Ker ne nastane dovolj sirupa, ne precejamo, ampak shranimo mešanico.

Pripravimo si zelo učinkovit čaj: žlico mešanice damo v plastično cedilce in prelijemo s kropom, še malo namakamo in odcedimo.

19. ZELIŠČNI BONBONI ZA KAŠELJ

zeliščni bonboni suh kašeljPotrebujete:

  • 1 skodelica vode
  • zelišča, narezan ingver ali zeliščni čaj
  • 1 1/2 skodelice meda
  • silikonski model za bonbone ali mlet sladkor

Priprava:

1. Zavrite vodo in dodajte zelišča ali čaj. Pustite stati do 20 minut in odstranite zelišča ali vrečko.

2. Tekočino in med zmešajte v posodi in kuhajte na 150 stopinj približno 30 minut. Če še mešanica strjuje je primerna za uporabo. Če mešanica razpada, odstranite iz štedilnika.

3. Zmes vlijte v silikonske modelčke za bonbone, ki jih prej posprejate z jedilnim oljem.
Če nimate modelčkov za bonbone, posujte fino mlet sladkor po delovni površini in v njega naredite manjše luknjice, zmes vlijte v luknjice in počakajte, da se strdi.

4. Da bonbončki ne bodo lepljivi jih lahko povaljate v zmlet sladkor in zavijete v papir.

AROMATERAPIJA Z OLJI PROTI KAŠLJU IN PREHLADU

20. PROTI KAŠLJU

Zmešamo manjšo mešanico vode in eteričnega olja čajevca. Grgramo nekaj minut in izpljunemo. Postopek večkrat ponovimo.

21. PROTI PREHLADU

Prsni koš in hrbtni del vsaj dvakrat dnevno namažemo s kremo iz materine dušice. Eterična olja lahko uporabljamo tudi kot razpršila za prostor, v gorilnikih, izparilnikih ali vlažilcih zraka.

Uporabljajte visoko kvalitetna olja kot so: evkaliptus, materina dušica, meta, timijan.

ŽGANJE IZ SIRUPOV ZA KAŠELJ

22. IZ VRŠIČKOV

Po ožemanju preostanek vršičkov s sladkorjem razredčimo s prekuhano vodo in dodamo tropinovec ali drugo žganje po okusu. Dobimo smrekov liker oz. žganje (če ne dodamo vode). Žganje lahko dodajamo čaju.

23. IZ BEZGOVIH CVETOV

Na enak način kot iz smrekovih vršičkov pripravimo liker ali žganje iz bezgovih cvetov.

Upam, da sem vam vsaj za kanček olajšala izbor najbolj primernih naravnih pripravkov in vam prihranila kakšno uro spanca ponoči. Želim vam uspešno pripravo domačih izdelkov in čim bolj zdrave hladne mesece.

***

Kako pa se vi postavite v bran proti kašlju in prehladu? Imate zanimiv recept? Vabljeni, da ga pod komentarji delite z nami ali pošljete vašim znancem.

Ta objava vsebuje25 komentarjev

  1. Jerneja

    Meni stopljeno maslo na krpo na prsi

  2. Rubi in Rudi

    Pozdravljeni,
    kolikokrat na dan je težko reči. Z nobeno stvarjo ni dobro pretiravati. Odvisno je tudi od starosti otroka.

    Pri našem 4. letniku je naprimer sirup iz črnega korena in medu pomagal po cca. 3 dneh redne uporabe (torej 2-3x dnevno). Smo pa kombinirali tudi z domačim čajem, pregreto čebulo na pljučih zvečer in mazilom, ko je bil kašelj še bolj močen.

    Seveda takrat posebej pazimo na prehrano, torej izločimo mlečne izdelke, ki še dodatno zasluzujejo. Predvsem pa sprostite tudi sebe in svojo psiho, saj otroci čutijo svoje bližnje, predvsem svojo mamo..če boste vi v redu, bo tudi vaš otrok v redu.

    Želim vam hitro okrevanje.

  3. Zina

    Kolikokrat na dan lahko dam otroku ta sirup od propolisa,limone in medu? Že tri tedne ima suh kašelj,ocitno viroza je rekla zdravnica,ker ni imela vročine,pljuca čista…jaz sem pa že psihicki čisto na tleh….ona zakaslja jaz blokiram. Hvala za odgovor že vnaprej

  4. Janja

    Danes sem naresila sirup iz propolisa in ga bom začela piti.
    Verjamem da mi bo pomagal. Hvala in lep pozdrav, Janja

  5. Janja

    Naredila sem danes sirup iz propolisa in verjamem, da mi bo pomagal.
    Lp Janja

    1. Bošti

      Pozdravljeni
      Kako ste pa ta sirup dozirali? Tudi jaz sem ga naredil pa me zanima kolikokrat na dan se jemlje pa v kakšni količini?
      Hvala
      Bostjan

      1. Rubi

        Pozdravljeni,

        je več receptov za sirupe, katerega točno mislite? Ponavadi začnemo z žlico zjutraj, čez dan eno in zvečer, dokler se kašelj ne umiri. V praksi pomagajo tudi inhalacije s slano vodo, ali kapljico mete v vodo. Čebulni sok, ki se pije po žličkah čez dan.

  6. Gašper

    Star sem 14 let in sem si sam napravil sirup s propolisom. In hvala bogu deluje.

  7. Daktari

    Poznam različico recepta za sirup iz trpotca. Jaz bi trpotec zmlela v multipraktiku (količina cca pol nakupovalne vrečke), izcedila sok iz njega skozi gazo in v to tekočino dodala enako količino medu. Sirup sem hranila v hladilniku.

  8. Rubi in Rudi

    Hvala, upam, da bodo nasveti za suh in dražeč kašelj koristili tako otrokom, kot tudi odraslim 🙂

  9. Slavi

    Čestitke Tanja, zelo si se potrudila z nasveti, stari recepti še vedno delujejo najboljše.

  10. Ana

    Hvala za nasvete! Pri cvetnem prahu morda velja previdnost zaradi alergij. Otrokom do 4. leta ga ravno zaradi tega ne priporočajo. Pri nas smo ga tudi uporabljali (mešanico z medom in matičnim mlečkom), pa je sin dobil pikice, ko smo nehali, je bilo ok.

  11. Marijanca

    Slezov sirup, je najprimernejši za mlajše otroke, če pa to ne pomaga je pa zelo učinkovita rastlina Drosera ali slov. Okroglolista rosika-homeopatska ali fitoterapevtska kapljice brez alkohola.

    Oboje že več let uspešno uporabljam, ker pomaga v 30 min, tudi ponoči ali predvsem ponoči. Ima pa ta rastlina tudi lastnost, da pomaga izkašljati sluz, ko ta dozori.

    Zelo jo cenijo v Nemčiji. Pa tudi drugod se redno pojavlja v mešanicah za suhi kašelj.

  12. Daktari

    Jaz poznam bolj obmorsko varianto :). Meni bi mama segrela oljčno olje, v njega potopila pak papir, ga zavila v plenico in mi to ovila okrog prsi čez noč.

  13. Manuela

    Svinjska mast- svinjsko mast na tanko namazemo po prsih in hrbtu bolnika,cez polozimo casopisni papir (pomembno je,da izberemo strani s cim vec crnine), na vrh pa polozimo tople brisace. postopek ponovimo 4-5x dnevno. Lp

  14. Rubi in Rudi

    Se strinjam ga. Zoja, med največ sestavin ohrani, če se ga toplotno ne segreva. V članku smo podali predloge, sami pa recepte lahko prilagodite svojim željam.

  15. Zoja

    pozdrav…najbolj me moti to ko je v “receptu” segrevanje medu saj ta ne sme bit toplotno obdelan…drugač pa recepti super,nekaj jih sama uporabljam že kar nekaj let…hvala…

  16. Stefan

    Bravo Tanja, lepo napisano. Danes je po česnovi terapiji Voranc dejansko prespal celo noč in ata se je končno naspal:)

Dodaj odgovor