V vseh letih kar smo pripravljali programe za praznovanja je bilo iskanje skritega zaklada vedno največji hit. Iskanje skritega zaklada je odlična dejavnost za otroke, saj spodbuja njihovo raziskovalno naravo in razvija sposobnost reševanja problemov.
Otroci so radi raziskovalci, radi najdejo in še posebej se radovedni kaj se skriva v zakladu.
Priprava skritega zaklada je odlična ideja za zabavno dejavnost, ki jo lahko izvedete na otroškem rojstnem dnevu ali kjerkoli drugje. Če pripravljate zabavo doma si preberite navodila kako to najbolje pripraviti.
Kako pripraviti skriti zaklad?
1. Izberite lokacijo:
- Najprej izberite primerno lokacijo za skriti zaklad. Lahko je v vašem domu, na bližnjem travniku, gozdu, dvorišču, parku ali kjerkoli drugje, kjer bo varno in primerno za otroke.
2. Izberite zaklad:
- Zaklad je lahko karkoli, kar bo otroke navdušilo. Lahko gre za majhne igrače, zapestnice, sladkarije. Zavijte ga v darilni papir, veliko škatlo, kovček ali nekaj podobnega zakladu.
3. Pripravite namige:
- Da bi otroci reševali uganke ali sledili namigom do zaklada, pripravite serijo namigov. Na primer, če ste skrili zaklad v bližini grma, lahko prvi namig vodi do grma in tako naprej.
4. Narišite zemljevid:
- Narišite preprost zemljevid, ki prikazuje pot od začetne točke do zaklada. Dodajte orientacijske točke, da bodo lažje sledili poti.
5. Skrijte zaklad:
- Skrijte zaklad na izbrani lokaciji preden pridejo otroci. Naj bo dobro skrit, da se ga ne vidi od daleč, pa spet ne preveč, da ga bodo lahko našli.
6. Postavite namige in zemljevid:
- Postavite namige in zemljevid na različne točke, ki vodijo otroke do zaklada. Pazite, da so namigi dovolj jasni, da jih otroci razumejo. Upoštevajte starost otrok.
7.Otrokom razdelite primerno “orodje”:
- zaklad lahko tudi zakopljete, torej potrebujejo lopate :), povečavalno steklo, čepice raziskovalcev, škornje čez gozd, rokavice, da bodo odkopali zaklad
8. Uvedite igro:
- Ko ste vse pripravili, povabite otroke, naj se pridružijo igri iskanja zaklada. Razložite jim pravila in jim dajte prvi namig ali zemljevid.
9. Zabavajte se:
- Opazujte, kako se otroci trudijo najti zaklad. Ko ga najdejo, jim čestitajte za najden zaklad.
Skriti zaklad prilagodite glede na starost otrok in njihove sposobnosti. Pomembno je, da je igra zabavna in v izziv otrokom, obenem pa spodbuja sodelovanje in razmišljanje.
9 idej za pripravo nalog in aktivnosti
za iskanje skritega zaklada
- Zemljevid: Narišite preprost zemljevid, ki prikazuje pot do zaklada. Uporabite ikone, simbole ali barvne oznake z legendo, da označite ključne točke na poti.
- Sledenje namigom: Pripravite serijo namigov, ki bodo otroke usmerjali k zakladu. Na primer, prvi namig lahko pravi: “Poišči 5. različnih listavcev.” Vsak namig naj vodi do naslednjega, dokler ne najdejo zaklada.
- Lov za številkami: Postavite različne predmete ali oznake na različne točke v okolju, kjer je zaklad skrit, in otrokom dodelite seznam številk teh predmetov. Na koncu naj poiščejo predmet, ki ima številko, ki ustreza številki na njihovem seznamu.
- Časovna dirka: Postavite časovno omejitev za iskanje zaklada. Otroci morajo najti zaklad v določenem času. Če želite dodati malo tekmovalnosti in vzpodbude k hitremu razmišljanju.
- Šifre in uganki: Uporabite šifre ali uganko, ki jo morajo otroci rešiti, da odkrijejo, kje je zaklad skrit. Na primer, lahko jim napišete šifrirano sporočilo ali jih vprašate, da ugotovijo, katera barva je tista, ki jih vodi do cilja. Primerno za starejše otroke.
- Iskanje po opisu: Dajte otrokom podroben opis lokacije, kjer je zaklad skrit. Na primer, lahko rečete: “Zaklad je skrit ob velikem kamnu pri iglavcu.”
- Neposredno iskanje: Preprosto navedite okoliščine, v katerih je zaklad skrit, in otroke spustite, da ga poiščejo. Na primer: “Zaklad je pod klopjo v parku.”
- Glasovno iskanje: Zvočna sled je lahko zabaven način za iskanje zaklada. Postavite majhen zvočnik ali predvajalnik zvočnih posnetkov na določeno lokacijo, kjer je zaklad. Uporabite lahko ptičje petje ali zvok vode. Otroci naj sledijo zvokom in ugotovijo, kje je zaklad.
- Iskanje sledi: Uporabite kamenčke, storže ali vrvice, kredo, da ustvarite sled, ki vodi do zaklada. Otroci morajo slediti tej sledi, da bi našli zaklad.
Uporabno knjigo GOZDNA UČNA POT pa je tudi polna praktičnih idej, ki vam lahko pomaga pri pripravi iskanja zaklada. Lahko si jo natisneš kar doma. Klikni tukaj GOZDNA UČNA POT.
Ne glede na to, katero nalogo ali aktivnost izberete, je pomembno, da zagotovite, da je primerna za starostno skupino otrok in da spodbuja sodelovanje ter zabavo.
Potrebujete pomoč? Želite, da animatorji organizirajo nepozabno zabavo in iskanje skritega zaklada pri vas doma? Pišite nam na tanja@rubirudi.com in rezervirajte svoj termin.